Meriter

  • Me

 

2017

Landslagsuppdrag

VM London  Kval                     7:a           63.69

Final                     11:a         60.39

Finnkampen Stockholm          2:a         61,82

ISM Växjö

BRONS  Kula                   17.61

BRONS Vikt                     19.31

SM Helsingborg

Diskus           SILVER        64.84

Kula              8:a               16.75

 

2016

Landslagsuppdrag 

European Throwing Cup Arad GULD U23 60.28

Nordisk Baltiska Mästerskapen Espoo 20/8 SILVER Kula 17.83. BRONS Diskus 60.15

IJSM Växjö

1:a Kula 16.53

2:a Vikt  17.43

JSM Hässleholm

1:a Kula 17.77

1:a Diskus 63.10

3:a Slägga 58.43

ISM

5:a Kula 16.59

SM Sollentuna

5:a Kula 17.16

5:a Diskus 57.61

 

2015

 M 22

Landslagsuppdrag

JEM 23 Tallinn 5:a 58,05

European Cup Winter Throwing Leiria Diskus 8:a 55.30, Kula 13:e 16.19.

JSM

Kula Silver 16.51

Diskus Guld 53.99

SM Söderhamn

5:a Diskus 55,56

4:a Kula 17,30

 

 

2014

M 22

IJSM

BRONS       Kula            15,31

BRONS       Vikt             14,65

JSM Gävle

SILVER       Kula            15,80

GULD         Diskus          52,80

 

 

SM Umeå

8:a             Kula              16,00

6a                Diskus         55.39

 

Landslagsuppdrag

SILVER  Nordisk Baltiska Mästerskapen Köpenhamn  Diskus 52.93

 

2013

                      P19

JSM

GULD       Diskus           52,17

BRONS     Kula

 

 

SM

6a               Diskus           49,71

 

Landslagsuppdrag

17:e JEM Rieti Italien Diskus 53,06

Nordiska Mästerskapen Diskus 6:a 45,08.

 

 

2012

                      P19 

IJSM

SILVER       Tresteg          14,27

BRONS        Kula              16,28

SILVER       Mångkamp    5238 poäng

 

JSM

SILVER       Kula 15,98

SILVER       Diskus 50,41

 

Landslagsuppdrag

Uttagen av Friidrottsförbundet P19 som tävlar i Mannheim Midsommarhelgen, Diskus, 4:a i B-finalen på 50,79.

Uttagen i Landslaget till Nordiska Mästerskapen i Diskus 7:a, 48,68.

 

2011

                      P17

IUSM

GULD          Tresteg-14,08

GULD          Kula-17,20

 

USM

GULD          Kula-17,38

SILVER       10-kamp-7200 p

BRONS        Tresteg-14,32

BRONS        Spjut-60,28

 

Landslagsuppdrag

Ungdomsfinnkampen   BRONS        Diskus-47,75

NM                                     BRONS        10-kamp-6849 p

 

 

 

2010

                      P16

IUSM

GULD          Tresteg-14,05

GULD          Kula-15,48

GULD          Mångkamp-4768 p

 

USM

GULD          Diskus-51,51

GULD          Kula-16,48

GULD          10-Kamp-6495 p

SILVER       Tresteg-14,15

BRONS        Spjut-56,21

 

2009

                       P15

IUSM

GULD          Kula-15,71

4:a                 Tresteg-12,66

 

USM

GULD          Diskus-54,90

GULD          8-kamp-7133 p

BRONS        Tresteg-13,22